Skip to product information
1 of 4

montessorikiwi

US Money Food Shopping Game

US Money Food Shopping Game

Regular price $3.10 USD
Regular price Sale price $3.10 USD
Sale Sold out

Students use a price list to work out the price of various items on a list.

 

For example how much does it cost for 3.5lb of apples, 2 bunches of grapes and a donut?

 

Students will also become familiar with the words 'per lb', expensive and cheaper.

 

Concepts covered

- adding money

- working out change

- working out which is cheaper or more expensive

- finding the difference between amounts (subtraction)

 

All task cards include an answer

 

 

18 pages

 

This is also part of my 250 page US Money Bundle

Materials

Dimensions

Care information

View full details

Image with text

Pair text with an image to focus on your chosen product, collection, or blog post. Add details on availability, style, or even provide a review.

Button label