Skip to product information
1 of 4

montessorikiwi

New Zealand Money Level 3: Shopping List

New Zealand Money Level 3: Shopping List

Regular price $3.50 USD
Regular price Sale price $3.50 USD
Sale Sold out

 

Students use a price list to work out the price of various items on a list.

For example how much does it cost for 3.5kg of apples, 2 bunches of grapes and a donut?

Students will also become familiar with the words 'per kg', expensive and cheaper.

Concepts covered
- adding money
- working out change
- working out which is cheaper or more expensive
- finding the difference between amounts (subtraction)

All task cards include an answer

17 pages - PDF

This is a Downloadable resource.

For all of my NZ money resources click here

Materials

Dimensions

Care information

View full details

Image with text

Pair text with an image to focus on your chosen product, collection, or blog post. Add details on availability, style, or even provide a review.

Button label